Růže je královna květin

Růže patří k nejstarším a nejkrásnějším rostlinám na zemi. V zahradách je lidé pěstují a šlechtí více než pět tisíc let. Za tu dobu vzniklo nepřeberné množství odrůd. Růže patří k nenáročným rostlinám, ale aby dobře prospívaly, vytvoříme jim vhodné podmínky. Ideální je hluboká, humózní a výživná půda, světlé stanoviště, kde s alespoň půl den svítí slunce. Růže kvetou od června do zámrazu.

Růže se nádherně  vyjímá v záhonu samostatně, ale  krásně vynikne i ve společnosti letniček, trvalek, okrasných trav i keřů. Oblíbeným doprovodem růží je levandule, hezky vypadá ve společnosti růže i šanta modrá nebo šalvěj hajní. Kombinace růže s kopretinami, plaménkem, zvonkem širokolistým,nebo vrbinou dodá záhonu romantický ráz.

Bílé  kvetoucí jemné květy šáteru zvýrazní velkokvěté růže. Okrasné trávy nebo tmavě modrá lobelka v kombinaci s růžemi vytvoří jednoduchý a moderní vzhled záhonu.
Růže je královna květin a bezpochyby patří  na každou zahradu. Můžeme si vybrat z nekonečného množství odrůd.

Růže velkokvěté (čajohybridy), mimořádně krásné růže s velkými poupaty, vhodné k řezu, vzpřímené keříky vysoké až 1 metr, na stonku jeden květ, krásně voní. Růže mnohokvěté (polyantky a floribundy) (záhonové) na jednom výhonu kvete více květů, menší kompaktní keříky, bohatě až nepřetržitě kvetoucí, dorůstají asi do 80 cm, vyniknou ve skupinách s trvalkami nebo nižšími dřevinami. Růže pnoucí jsou vhodné k zídkám a různým konstrukcím.
Některé odrůdy je třeba vyvazovat, jiné jsou samopnoucí.

Růže půdopokryvné mají delší, plazivé výhony se rozkládají do okolí, květy jsou drobné, výška je maximálně 60 cm. Růže sadové, anglické (keřové),  jsou vysoké až 3 metry, bohatě kvetou a často krásně voní, vhodné pro parkovou výsadbu, solitérní rostlina. Minirůže můžeme sázet do nádob, skalek, vhodné do malých zahrádek, na balkony a terasy. Lze i pěstovat i v bytě. Výška nepřesáhne 50cm.
Stromkové růže nejsou samostatnou skupinou, ale pouze pěstebním tvarem. Vznikají tak, že se osvědčené odrůdy roubují na určitou výšku kmínku. Růže na kmínku si vystačí s malým prostorem, Na zimu musíme kmínek a korunu chránit proti mrazu zabalením do papíru nebo juty.

 

Pěstování růží se může někomu jevit jako náročné, ale opak je pravdou. Růžím vyhovuje slunečné stanoviště,  ale ne celý den, jsou vděčné i za pár hodin stínu. V úplném stínu se však růžím nelíbí, špatně kvetou, trpí chorobami a napadají je škůdci. Nesázíme růže pod velké staré stromy ani do žádných koutů, dařit se jim bude na vzdušném místě v písčitohlinité půdě. s dostatkem živin. Prostokořené sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře. Rostliny s kořenovým balem v kontejnerech můžeme vysazovat prakticky celý rok. Ideální vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami je 40 až 60 cm.

Na podzim růže nehnojíme umělými hnojivy, je lepší granulované organické hnojivo nebo kompost, který kolem rostlin přihrneme.  Na jaře kompost rozhrneme a zapracujeme do půdy. Přihnojíme kombinovaným nebo minerálním hnojivem. V dnešní době můžeme zakoupit hnojivo určené přímo na růže. Hnojivo musíme do půdy vždy dobře zapracovat a potom důkladně zalít. Vzrostlé růže nestříháme na podzim, ale až na jaře. Nejvhodnější doba pro jarní střih růží, je doba, když začíná kvést zlatice.

Fóliovník 140 x 180 cm zelený

Robustní konstrukce a pečlivě přizpůsobená fólie umožňují správné napnutí na rámu. Fólie je vyrobena z PE UV-4 s výztuží z PP síťoviny, která je zakončena širokým krytem s 8 otvory pro ukotvení, což vám umožní chránit rostliny před nechtěním větráním. Konstrukce je zhotovena z kovových profilů upravené práškovou metodou.    Otevírání oken vybavených sítěmi proti komárům poskytuje dostatečnou ventilaci a chrání plodiny proti škůdcům. Optimální šířka fóliovníku zajišťuje pracovní pohodu a umožňuje volný růst rostlin.

Více informací v obchodě
Komentáře
  • Zahradní mini gril kulatý zelený
  • Dřevěné židle