Chcete si na Vánoce zkrášlit domov rozkvetlou větvičkou? Tak nezapomeňte, že čtvrtého prosince má svátek Barbora a to je ten správný čas vyrazit do přírody a ze stromu uříznout větvičku barborku, která nám pravděpodobně za vhodných podmínek během vánočních svátků vykvete.

Tradičními stromy, ze kterých barborky řežeme jsou třešně, višně s bílými květy. Použít můžeme i větvičky slivoně, jabloně, hrušně, broskvoně, meruňky, kdoulovce, zlatice, šeříku nebo magnolie.

Větvička magnolie s květními pupeny v prosinci.

Barborky řežeme na starších stromech, vybíráme větvičky, které mají nejvíce květních pupenů a dáváme pozor, abychom strom, nepoškodili. K odříznutí větvičky použijeme čistý nůž, kterým vedeme řez šikmo, tak aby vznikla dostatečně široká plocha pro příjem vody a živin. Nůžky raději nepoužíváme, abychom nestlačili vodivá pojiva, kterými větvička přijímá vodu. Z části, která bude pod vodou odstraníme pupeny.

Nařezané větvičky dáme do vázy s odstátou vodou, přidat můžeme i výživu pro řezané rostliny. Nejprve necháme větvičky pár hodin odpočnout v chladnější místnosti, až pak je přemístíme do místnosti teplejší.

Barborce dopřejeme světlé stanoviště se stálou teplotou. Průvan, suchý vzduch a pobyt v blízkosti topení, barborkám nesvědčí. Pravidelným rosením zabráníme zasychání pupenů, zvláště v přetopených bytech. Vodu ve váze doléváme, pokud je třeba, tak i vyměňujeme, aby se nezkazila hnilobou.

Trhání barborek je starý lidový zvyk, podle kterého měly větvičky barborky trhat pouze neprovdané dívky, ze stromu staršího deseti let, brzy ráno, když se na obzoru objevil první sluneční paprsek. Pokud barborka rozkvetla do Štědrého dne, pro dívku to bylo znamení, že se do roka vdá. Pokud větvička nerozkvetla, musela dívka počkat na příští rok.

Jindy dívky utrhly několik větviček, které označily jmény chlapců, na které si myslely. Podle pověry se dívka stane nevěstou toho, jehož jméno nesoucí větvička vykvete jako první. Květy z barborek ukryté za šněrovačkou, měly prý moc přivábit nápadníka, na kterého si děvče myslelo.

Fóliovník 140 x 180 cm zelený

Robustní konstrukce a pečlivě přizpůsobená fólie umožňují správné napnutí na rámu. Fólie je vyrobena z PE UV-4 s výztuží z PP síťoviny, která je zakončena širokým krytem s 8 otvory pro ukotvení, což vám umožní chránit rostliny před nechtěním větráním. Konstrukce je zhotovena z kovových profilů upravené práškovou metodou.    Otevírání oken vybavených sítěmi proti komárům poskytuje dostatečnou ventilaci a chrání plodiny proti škůdcům. Optimální šířka fóliovníku zajišťuje pracovní pohodu a umožňuje volný růst rostlin.

Více informací v obchodě
Komentáře
  • Zahradní mini gril kulatý zelený
  • Dřevěné židle