Kompostování bez kompostéru

Kompostování je skvělý způsob, jak můžeme recyklovat kuchyňský odpad, a zároveň si obohatit zahradní zeminu o živiny. Některé zbytky není nutné dávat do kompostéru, ale můžeme je do zeminy přidat okamžitě.

Moje maminka už dlouhá léta pokaždé, když sní banán, jde slupku zakopat pod růže. Ty díky tomu krásně prospívají a až do podzimu ohromují své okolí nádhernými květy. Kávovou sedlinu poctivě schraňuje a přenáší na své záhonky, sbírá skořápky od vajec a rozdrcené je sype kolem rostlinek, aby ztížila pohyb hladovým slimákům. I díky těmto léty prověřeným trikům její zahrádka každoročně přináší bohatou úrodu rajčat, paprik, salátů, dýní, cuket, cibule, česneku a další zeleniny a ovoce.

Kávová sedlina může být okamžitě přidána do půdy jako organické hnojivo, výživné látky se z ní uvolňují pomalu. V kávě obsažený dusík, který se pomalu uvolňuje, velmi prospívá všem rostlinám.

Kromě dusíku obsahuje také vápník, mangan, železo a zinek. Stačí kávovou sedlinu přímo smíchat se zeminou. Nebo ji můžeme použít jako mulč kolem rostlin. Smícháním kávové sedliny s jemnými pilinami nebo štěpkou získáme výživnou mulčovací hmotu. Kávovou sedlinu můžeme přidat i do zeminy k pokojovým rostlinám, které se nám odvděčí zdravým růstem.
Takže až bude příště popíjet svou oblíbenou kávu, dobře si rozmyslete, co provedete s kávovou sedlinou.

Vaječné skořápky nejprve vypláchneme a necháme vysušit na okenním parapetu nebo na radiátoru. Suché skořápky jdou velmi lehce rozdrtit, tím si usnadníme práci a  urychlíme uvolňování vápníku do půdy. Postupné uvolňování vápníku výborně podpoří růst rostlin. Rozdrcené vaječné skořápky navrstvené kolem mladých rostlinek, vytvoří ochrannou bariéru proti slimákům, kteří nesnášejí pohyb po ostrém povrchu.

Banánové slupky přidáme přímo do záhonu, pokud je nakrájíme na menší kousky, budou se rozkládat rychleji. Banánové slupky obohatí půdu o spoustu živin, jako je vápník, hořčík, draslík, sodík a fosfáty. Všechny tyto látky pomáhají rostlinám dobře růst.

Fóliovník 140 x 180 cm zelený

Robustní konstrukce a pečlivě přizpůsobená fólie umožňují správné napnutí na rámu. Fólie je vyrobena z PE UV-4 s výztuží z PP síťoviny, která je zakončena širokým krytem s 8 otvory pro ukotvení, což vám umožní chránit rostliny před nechtěním větráním. Konstrukce je zhotovena z kovových profilů upravené práškovou metodou.    Otevírání oken vybavených sítěmi proti komárům poskytuje dostatečnou ventilaci a chrání plodiny proti škůdcům. Optimální šířka fóliovníku zajišťuje pracovní pohodu a umožňuje volný růst rostlin.

Více informací v obchodě
Komentáře
  • Zahradní mini gril kulatý zelený
  • Dřevěné židle